Din faktura för juni är skickad - kontrollera att du fått den!
Vi har bytt faktureringssystem och betalningsmottagare. Det kan innebära att du får din faktura på ett nytt sätt den här månaden. Många av våra kunder har fått månadens faktura via e-post, trots att man tidigare inte betalat på det sättet.
Leta i följande kanaler – fakturan kan ha hamnat på ett ställe du inte är van vid:
Glöm inte att kontrollera din skräppost om du letar i e-posten – mailet kan ha hamnat där om avsändaren smedjebackenenergi@maildistributor.net är ny för dig.
Eftersom vi har bytt betalningsmottagare behöver du anmäla autogiro på nytt. Din tidigare autogiro-anmälan gäller tyvärr inte längre.
Om du anmält autogiro men ändå fått faktura/inbetalningskort kan det innebära att ditt autogiro inte hunnit registrerats. Då behöver du betala in fakturan manuellt med det bifogade inbetalningskortet.
Gå in på Mina sidor Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. för att anmäla autogiro igen och se om din anmälan är bekräftad av banken.
Anmäl dig för autogiro:
Kontrollera status på din autogiroanmälan
Du kan under autogiro-fliken på Mina Sidor se om det står “Accepterat” under status. Står det “Ny” är den bara registrerad men ej godkänd av banken. Det innebär att du än så länge ej betalar med autogiro.
Om du är osäker på om en faktura verkligen kommer från oss – kontrollera att betalningsmottagaren stämmer:
Betalningsmottagare: Smedjebacken Energi AB
Bankgiro: 5282-7615
Stämmer uppgifterna? Då är fakturan från oss. Tveka inte att höra av dig till kundservice om du känner dig osäker, eller logga in på Mina sidor Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. och hämta din faktura direkt därifrån så kan du alltid vara säker på att du har rätt uppgifter.
I samband med övergången till vårt nya kundsystem har vissa kunder tillfälligt fått e‑postfaktura trots att de inte har valt det. Detta är ett tekniskt fel som nu är åtgärdat. Framöver gäller det leveranssätt du själv har valt, till exempel pappersfaktura, Kivra eller e‑faktura.
Du kan själv välja hur du vill ta emot din faktura i framtiden genom att logga in på Mina sidor Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Sidan senast uppdaterad: